ARALDITE EPOXYCOAT STANDART

ARALDITE EPOXYCOAT STANDART

Huntsman epoxy

ARALDITE®  EPOXYCOAT STANDART

DUVARLAR İÇİN SAĞLIK KOŞULLARINA UYGUN EPOXY KAPLAMA

KULLANIM:

Duvarlar için, kolay temizlenen ve kimyasal maddelerden etkilenmeyen dayanıklı bir kaplamadır Renk atmaz ve piyasadaki temizleyicilerin herhangi biriyle kolayca temizlenir. Mandıralar, mutfaklar, bilgi işlem odaları, hastaneler, ilaç fabrikaları ve temizliğin önemli olduğu her yer için idealdir.

ÖZEL NİTELİKLER:

 • Çözücü gerektirmez.
 • Kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.
 • Sert camsı görünüş.
 • Kolay temizlenir.
 • Çeşitli renkleri bulunur.

TANIM:

Araldite Epoxycoat Standard, epoxy reçinesi ve sertleştiricisinden oluşan, iki bileşenli bir malzemedir. Her bir bileşen, fabrikada tartılmış ve kullanıma hazır olarak paketlenmiştir. Karışımın uniform olup olmadığını görebilmek amacıyla reçine ve sertleştirici ayrı ayrı renklerde üretilmiştir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER:

Sıcaklık 10° C 20° C 30° C
Kapta kalma süresi 30 dak 20 dak. 15 dak.
Yeni kat uygulama süresi 4 saat 2½ saat 1½ saat
İlk sertleşme süresi 2-5 saat 1½ -3½ s. 1-2 saat
Tam sertleşme 10 gün 7 gün 5 gün

**Yukarıdaki süreler yaklaşıktır ve değişen ortam koşullarından etkilenebilir.

KİMYASAL ÖZELLİKLER:

Araldite Epoxycoat Standart 12 ay süreyle aşağıdaki maddelere batırılmış ve aşağıdaki sonuçları vermiştir.

 • Deiyonize Su                                             +
 • Deniz Suyu                                                +
 • Sülfürik Asit                                              % 10  ~ % 30
 • Hidroklorik Asit                                       % 10  ~ % 20
 • Kostik Asit                                                 % 30
 • Oktanol                                                      +
 • Benzen                                                       +
 • Ksilen                                                         +
 • Ham Petrol                                               +
 • Kurşunlu Benzin                                      +

Daha yüksek konsantrasyonlar söz konusu olduğunda, dayanma süresi azalabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için teknik servise başvurunuz.

UYGULAMA PROSEDÜRÜ

UYGULANACAK YÜZEY

Beton veya şap minimum 25 N/mm2 olmalıdır.Beton, şerbet,toz,yağ ve kirlerden arınmış olmalıdır. Uygulama yapılacak ortamın zemin sıcaklığı 10°C’nin altında olmamalıdır.Bağıl nem oranı %75’i beton’daki nem ise %4’ü geçmemelidir. Çiğlenme noktası ise en az +3°C’nin üzerinde olmalıdır.Zeminde nem artışı ve yeraltı suyu basıncı olmamalıdır. Yüzeyde pürüzlendirme yapılmış ise bu işlem sonrasında ortaya çıkan zayıf ve hasarlı bölgeleri onarmak gerekir.

Isıtma gereken durumlarda sadece elektrikli hava üfleyen ısıtıcıları kullanmak gerekir. Gaz, yağ, parafin veya diğer fosil yakıtlı ısıtıcıları kesinlikle kullanmayınız; bu tip ısıtıcılar yüksek miktarda CO2 ve H2O üreterek yüzey görünümünde karbonizasyona ve yüzey bozukluğuna neden olabilirler.

YÜZEY HAZIRLIĞI

Beton yüzeyindeki tüm çimento şerbeti ve gevşek maddelerin mekanik kazıma veya ‘Acid Etching’ ile temizlenmesi zorunludur. ‘Acid Etching’ yapıldığında yüzeyin yıkanarak temizlenmesi gerekir.

Çatlak, yada bozuk beton, agrega açığa çıkıp sağlam bir yüzey elde edilinceye kadar kumlama, ya da mekanik kazıma işlemine tabi tutulur. Bu durumda yüzeyin Araldite Holefiller kullanılarak tesviye edilmesi gerekir. Yağ bulaşan yüzeyler, ya alevle yakılmalı, ya da iyi bir deterjanla yıkanıp kurumaya bırakılmalıdır.

Bütün çelik yüzeylerin SA 2 ½ kalitesinde kumlanması gereklidir. Daha sonra Araldite Steel Primer 011 veya Araldite Steel Primer 012 ile astarlanmalıdır. 60° C’ın üstündeki sıcaklıkların söz konusu olduğu durumlarda sadece Araldite Steel Primer 012 kullanılmalıdır.

KAPLAMA UYGULAMASI

Malzemelerin 400 d/d’lık mekanik mikserle karıştırılması içine hava karışmasını önleyecektir.

Araldite Epoxycoat Standard iki bileşenli bir malzemedir.Sertleştiricinin tamamını reçine üzerine katıp uniform bir renk alıncaya kadar karıştırılır. Rulo veya fırça ile boya yüzeyinde hava kabarcıkları olmayacak şekilde yüzeye uygulanır. Her biri yaklaşık 300 gr/m² olacak şekilde iki kat uygulandığında yaklaşık 500 mikron kalınlığında bir kaplama elde edilir. Pürüzlü beton yüzeylerde sarfiyat daha fazla olacaktır.İkinci katın belirtilen süre içinde uygulanmasına dikkat edilmelidir, aksi takdirde katlar arasında yapışma olmayacak ve kaplama zamanla pul pul kalkacaktır.

Kaplama, tam kuruma süresi tamamlanmadan, kimyevi maddelerle temas etmemelidir

KÜRLENME

İlk sertleşme süresini tamamladığı anda yaya trafiğine cevap verebilir, ancak ağır yük ve kimyasal etkilere maruz kalabilmesi için 23 °C ve % 50 bağıl nem için 7 gün gereklidir. Yüksek sıcaklıklarda bu süre kısalır, düşük sıcaklıklarda ise uzar.

TEMİZLEME

Huntsman Cleaning Fluid kullanınız.

VERİM

4.7 Kg.’lık paket 0.2-0.3 mm. kalınlıkta ki tek kat uygulamada 15 m² ‘lik bir alanı kaplar. Pürüzlü yüzeyler için daha fazla malzeme gerekebilir.

AMBALAJ VE DEPOLAMA

Araldite Epoxycoat Standart 4.7 kg’lık ambalajlarda sunulmaktadır. 3.700 kg reçine (A), 1.000 kg sertleştirici (B). Ürünün raf ömrü, 5ºC ile 25 ºC arasında, açılmamış ambalajda ve kuru ortamda muhafaza edildiği takdirde on iki aydır.

KULLANIM VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Araldite Epoxycoat Standart

Kurumamış epoxy malzemesini ağıza götürmeyin, yiyecek ve içeceklerden uzak tutun. Temizlenmiş görünseler dahi, boş kaplar içine yiyecek koymayın. Kurumamış epoxy maddesiyle temastayken, daima eldiven veya koruyucu krem kullanın. Üzerinize bulaşan maddeyi sıcak su ve sabunla temizleyin. Buharını teneffüs etmeyin. Uygulama sıcaklığı 10-30 ° C.

Kullanmadan önce Malzeme Güvenlik Bilgi Formunu okuyunuz.

Yalnızca Endüstriyel Kullanım İçindir.