ARALDITE EPOXYCOAT WB

ARALDITE EPOXYCOAT WB

ARALDITE®  EPOXYCOAT WB

SU BAZLI EPOXY KAPLAMA

KULLANIM:

Her türlü beton yüzeyde kolay temizlenebilir, etkili bir koruyucu kaplamadır. Ambarlarda, garajlarda, gıda ve ilaç fabrikalarında ve tüm sanayi tesislerinde kullanılır.

ÖZEL NİTELİKLER:

  • Çözücü gerektirmez.
  • Kalıcı mat yüzeylidir.
  • Kolay temizlenir.
  • Zengin renk çeşidine sahiptir.
  • Kimyasal dayanıma sahiptir.

TANIM:

Araldite Epoxycoat W.B. epoxy reçinesi ve sertleştiricisinden oluşan, iki bileşenli bir malzemedir.Her bir bileşen, fabrikada tartılmış ve kullanıma hazır olarak paketlenmiştir. Karışımın uniform olup olmadığını görebilmek amacıyla reçine ve sertleştirici ayrı ayrı renklerde üretilmiştir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER:

Sıcaklık 20° C 30° C 40° C
Kapta kalma süresi 90 dak 40 dak. 20 dak.
Yeni kat uygulama süresi 12-15 saat 6-8 saat 3-5 saat
İlk sertleşme süresi 9 saat 5 saat 3 saat
Tam sertleşme 10 gün 7 gün 5 gün

**Yukarıdaki süreler yaklaşıktır ve değişen ortam koşullarından etkilenebilir.

KİMYASAL ÖZELLİKLER:

Araldite Epoxycoat W.B., seyreltik asitlere, alkalilere ve temizlik için kullanılan deterjanlara karşı dayanıklıdır.

 

UYGULAMA PROSEDÜRÜ

Beton veya şap minimum 25 N/mm2 olmalıdır.Beton, şerbet,toz,yağ ve kirlerden arınmış olmalıdır. Uygulama yapılacak ortamın zemin sıcaklığı 10°C’nin altında olmamalıdır.Bağıl nem oranı %75’i beton’daki nem ise %4’ü geçmemelidir. Çiğlenme noktası ise en az +3°C’nin üzerinde olmalıdır.Zeminde nem artışı ve yeraltı suyu basıncı olmamalıdır. Yüzeyde pürüzlendirme yapılmış ise bu işlem sonrasında ortaya çıkan zayıf ve hasarlı bölgeleri onarmak gerekir.

Isıtma gereken durumlarda sadece elektrikli hava üfleyen ısıtıcıları kullanmak gerekir. Gaz, yağ, parafin veya diğer fosil yakıtlı ısıtıcıları kesinlikle kullanmayınız; bu tip ısıtıcılar yüksek miktarda CO2 ve H2O üreterek yüzey görünümünde karbonizasyona ve yüzey bozukluğuna neden olabilirler.

YÜZEY HAZIRLIĞI:

Beton yüzeyindeki tüm çimento şerbeti ve gevşek maddelerin mekanik kazıma veya ‘Acid Etching’ ile temizlenmesi zorunludur. ‘Acid Etching’ yapıldığında yüzeyin yıkanarak temizlenmesi gerekir.

Çatlak, yada bozuk beton, agrega açığa çıkıp sağlam bir yüzey elde edilinceye kadar kumlama, ya da mekanik kazıma işlemine tabi tutulur. Bu durumda yüzeyin Araldite Holefiller kullanılarak tesviye edilmesi gerekir. Yağ bulaşan yüzeyler, ya alevle yakılmalı, ya da iyi bir deterjanla yıkanıp kurumaya bırakılmalıdır. Bütün çelik yüzeylerin İsveç Standardı SA 2 ½ kalitesinde kumlanması gereklidir. Daha sonra Araldite Steel Primer 011 veya Araldite Steel Primer 012 ile astarlanmalıdır.

KAPLAMA UYGULAMASI:

Malzemelerin 400 d/d’lık mekanik mikserle karıştırılması içine hava karışmasını önleyecektir.

Araldite Epoxycoat W.B. iki bileşenli bir malzemedir.Sertleştiricinin tamamını reçine üzerine katıp uniform bir renk alıncaya kadar karıştırılır. Rulo veya fırça ile boya yüzeyinde hava kabarcıkları olmayacak şekilde yüzeye uygulanır.

Birinci katın yüzeye iyice yapışabilmesi için beton yüzeyin çok hafif rutubetli olması faydalıdır. Bunun için yüzey üzerinde kısa süreyle rutubetli bir bezin dolaştırılması yeterlidir. Birinci kat için reçine sertleştirici karışımına % 15 oranında tatlı su katılır. İkinci kat su ile seyreltilmeden ve yukarıda belirtilen süre içinde uygulanmalıdır. Islak kalınlığın 200 mikrondan fazla olmamasına özen gösterilmelidir.

VERİM:

2.5 Kg.’lık paket iki katda 6-7 m² alanı kaplar.Pürüzlü yüzeyler için daha fazla malzeme gerekebilir.

KÜRLENME:

İlk sertleşme süresini tamamladığı anda yaya trafiğine cevap verebilir, ancak ağır yük ve kimyasal etkilere maruz kalabilmesi için 23 °C ve % 50 bağıl nem için 7 gün gereklidir. Yüksek sıcaklıklarda bu süre kısalır, düşük sıcaklıklarda ise uzar.

AMBALAJ VE DEPOLAMA:

Araldite Epoxycoat WB  5 kg’lık ve 40 kg’lık ambalajlarda sunulmaktadır. Reçine sertleştirici oranı 1/1’ dir. Ürünün raf ömrü, 5 ºC ile 25 ºC arasında, açılmamış ambalajda ve kuru ortamda muhafaza edildiği takdirde on iki aydır.

KULANIM VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ:

Araldite Epoxycoat WB

Kurumamış epoxy malzemesini ağıza götürmeyin, yiyecek ve içeceklerden uzak tutun. Temizlenmiş görünseler dahi, boş kaplar içine yiyecek koymayın. Kurumamış epoxy maddesiyle temastayken, daima eldiven veya koruyucu krem kullanın. Üzerinize bulaşan maddeyi sıcak su ve sabunla temizleyin. Buharını teneffüs etmeyin. Uygulama sıcaklığı 10-30 ° C

Kullanmadan önce Malzeme Güvenlik Bilgi Formunu okuyunuz.

Yalnızca Endüstriyel Kullanım İçindir.