ARATHANE PU COAT 201

ARATHANE PU COAT 201

Huntsman epoxy

ARATHANE ® PU COAT 201

İÇ VE DIŞ YÜZEYLERDE KULLANILAN, SOLVENTLİ, ALİFATİK, POLİÜRETAN SON KAT

 

KULLANIM:

Malzeme beton ve çelik yüzeylerde kullanılmaktadır.Beton yüzeylerde, duvarlarda, hafif araç veya sadece yaya trafiğinin olduğu atık su tesisi, kağıt hamuru tesisleri, kimyasal ve petrokimyasal tesisler, yiyecek, içecek tesisleri ve
ilaç üretim tesislerinde kullanıma uygundur.Duvar ve tavanda da uygulanabilir.
Sert, yarı mat veya parlak, tebeşirlenmeyen kaplama kimyasal reaksiyonla sertleşmektedir. Sertleşmesi atmosfer koşullarına bağlı değildir. Arathane PU Coat 201 tamamen sertleşmiş olan epoksi ve poliüretan kaplamalar da dahil
olma üzere daha önce boyanmış yüzeyler üzerine de uygulanabilir.

ÖZEL NİTELİKLER:

  • Sert, dayanıklı, yarı mat veya parlak
  • Temizlenmesi kolay
  • Çeşitli renklerde veya şeffaf
  • Kimyasal mukavemeti yüksek
  • Yüksek kazınma direnci
  • Tebeşirlenmeyen
  • UV dayanımı
  • Hijyenik

TANIM:

Arathane PU Coat 201 çok iyi kimyasal ve UV dayanıklılığı olan 2 kompon alifatik üretandır. Herbir komponent fabrikada tartılmış ve karışıma hazır bir şekilde paketlenmiştir.

TEMEL VERİLER

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 20’ C’DE:

Kap ömrü : 1 saat
Diğer kat uygulanma aralığı : 18 saat
Tamamen sertleşme : 7 gün
Shore D sertliği : 86 (ASTM D 2240)
Aşınma : 260 mg TS EN 1504-2:2008-04
Yoğunluk : 1.25 kg/dm³ EN ISO 2811-2

KİMYASAL ÖZELLİKLER:

Arathane PU Coat 201 seyreltik asitlere,alkalilere, ve temizlik için kullanılan deterjanlara iyi direnç göstermektedir.

 

UYGULAMA PROSEDÜRÜ

UYGULANACAK YÜZEY:

Beton veya şap minimum 25 N/mm2 olmalıdır.Beton, şerbet,toz,yağ ve kirlerden arınmış olmalıdır. Uygulama yapılacak ortamın zemin sıcaklığı 10°C’nin altında olmamalıdır.Bağıl nem oranı %75’i beton’daki nem ise %4’ü geçmemelidir. Çiğlenme noktası ise en az +3°C’nin üzerinde olmalıdır.Zeminde nem artışı ve yeraltı suyu basıncı olmamalıdır. Yüzeyde pürüzlendirme yapılmış ise bu işlem sonrasında ortaya çıkan zayıf ve hasarlı bölgeleri onarmak gerekir.

Isıtma gereken durumlarda sadece elektrikli hava üfleyen ısıtıcıları kullanmak gerekir. Gaz, yağ, parafin veya diğer fosil yakıtlı ısıtıcıları kesinlikle kullanmayınız; bu tip ısıtıcılar yüksek miktarda CO2 ve H2O üreterek yüzey görünümünde karbonizasyona ve yüzey bozukluğuna neden olabilirler.

YÜZEY HAZIRLIĞI:

Beton yüzeyindeki tüm çimento şerbeti ve gevşek maddelerin mekanik kazıma veya ‘Acid Etching’ ile temizlenmesi zorunludur. ‘Acid Etching’ yapıldığında yüzeyin yıkanarak temizlenmesi gerekir.

Çatlak, yada bozuk beton, agrega açığa çıkıp sağlam bir yüzey elde edilinceye kadar kumlama, ya da mekanik kazıma işlemine tabi tutulur. Bu durumda yüzeyin Araldite Holefiller kullanılarak tesviye edilmesi gerekir. Yağ bulaşan yüzeyler, ya alevle yakılmalı, ya da iyi bir deterjanla yıkanıp kurumaya bırakılmalıdır.

Bütün çelik yüzeylerin İsveç Standardı SA 2 ½ kalitesinde kumlanması gereklidir. Daha sonra Araldite Steel Primer 011 veya Araldite Steel Primer 012 ile astarlanmalıdır.

KAPLAMA UYGULAMASI:

Malzemeler 400 d/d’lık mekanik mikserle karıştırılmalıdır.

Arathane PU Coat 201 önceden tartılmış ikili paketlerde satışa sunulmaktadır.Başka bir malzeme eklenmesine gerek yoktur.Her iki paket de kendi içinde iyice karıştırıldıktan sonra sertleştirici reçine içine boşaltılır.Homojen bir renk elde edene kadar karıştırılır. Yapılcak yüzey epoksi yada poliüretan kaplama ise 1 yada 2 kat, beton ise 2 kat rulo ile uygulanır. Her bir kat kat rulo ile uygulanır.İkinci kat, diğer kat uygulama aralığı kaçırılmadan uygulanmalıdır.

Karışımı uygularken kap ömrü süresi kaçırılmamalıdır.Bu süre kaçırıldığı taktirde karışımın görüntüsünde pek bir değişiklik olmaz ama malzemenin yapışması ve parlaklığı oldukça zarar görür.

KÜRLENME:

İlk sertleşme süresini tamamladığı anda yaya trafiğine cevap verebilir, ancak ağır yük ve kimyasal etkilere maruz kalabilmesi için 23 °C ve %50 bağıl nem için 7 gün gereklidir. Yüksek sıcaklıklarda bu süre kısalır, düşük sıcaklıklarda ise uzar.

TEMİZLEME:

Huntsman Cleaning Fluid kullanınız.

VERİM:

Tek katta 7.5 kg’lık paketlerle yaklaşık 75 m ‘lik yer kaplar. Pürüzlü veya çok absorbe eden yüzeyler için daha fazla malzeme gerekir.

 

AMBALAJ VE DEPOLAMA

Arathane PU Coat 201 7.5 kg’lık ambalajlarda sunulmaktadır. 6.00 Kg reçine (A), 1.50 kg sertleştirici (B) . Ürünün raf ömrü, 5ºC ile 25 ºC arasında, açılmamış ambalajda ve kuru ortamda muhafaza edildiği takdirde on iki aydır.

KULLANIM VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Arathane Pu Coat 201

Kurumamış epoxy malzemesini ağıza götürmeyin, yiyecek ve içeceklerden uzak tutun. Temizlenmiş görünseler dahi, boş kaplar içine yiyecek koymayın. Kurumamış epoxy maddesiyle temastayken, daima eldiven veya koruyucu krem kullanın. Üzerinize bulaşan maddeyi sıcak su ve sabunla temizleyin. Buharını teneffüs etmeyin. Uygulama sıcaklığı 10-30 ° C.

Kullanmadan önce Malzeme Güvenlik Bilgi Formunu okuyunuz.

Yalnızca Endüstriyel Kullanım İçindir.